Ošetřování včelstev 2012

První prolet

01.03.2012 16:23

Na obou stanovištích jsem pozoroval hromadný prolet včelstev spojený i s přínosem pylu. Je to přibližně o 14 dní dříve než loni a o 20 dní dříve než předloni - tedy  příjemné zjištění zvlášť  vzhledem k letošnímu zimování včelstev z části i na melecitózním medu. Teplota vzduchu vystoupila i na lesním stanovišti nad 12 oC.

Jarní prohlídka včelstev

09.03.2012 17:00

U včelstev umístěných na zahradě jsem vzhledem k vyššímu počtu roztočů v zimní měli provedl nátěr plodu. Zároveň jsem kontroloval stav zásob a kladení matky. Jednomu oddělku bylo třeba přidat zásobní plást z jiného včelstva.

Dále jsem odstranil z česen mřížky proti myším a rejskům.

 

Spojování včelstev, čištění a desinfekce

10.04.2012 18:48

Jeden z loňských oddělků jsem využil k nápravě slabšího včelstva s předloňskou matkou. Po vyhledání a odstranění staré matky jsem na včelstvo přes proděravěný novinový papír nasadil oddělek s mladou matkou.

U ostatních oddělků jsem provedl výměnu dna úlu za čisté.

Podložky odstraněné ze včelstev při jarní prohlídce dostaly horkou vodu s kvalitním saponátem a jsou připraveny na další sezonu.

Pěkného počasí jsem využil i ke sběru ztrouchnivělého dřeva  do kuřáku.

 

Obnova včelího díla, třídění souší, získávání vosku

10.04.2012 19:30

Obnova včelího díla je  celoroční záležitost. Každý rok do poloviny dubna se snažím mít připraven dostatek mezistěn pro přípravu nových plástů.

Část vyřazených souší či stavebních rámků tavím přes léto ve slunečním tavidle, část ponechávám  do podzimu v nástavcích na včelstvech, část po vytočení a vyčištění včelami od medu vyřežu, dám do igelitového pytle a skladuji ve studeném sklepě. Síření  ani "octování" plástů nepoužívám. Přes zimní období se snažím část voští vytavit ve vařáku. Další třídění probíhá na jaře - ze včelstev vyřazuji a pokud možno co nejdříve tavím plásty, na kterých se vyskytnou plísně.

Vytavený vosk a někdy i přímo souše,  které nestihnu vytavit, nechávám vyměnit za mezistěny.

Oškrabávání rámků, opalování nástavků, drátkování rámků a zatavování mezistěn provádím vetšinou najednou v dubnu. Při prodlužujícím se dni a zlepšujícím se počasí jde práce rychleji od ruky než při zimní přípravě rámků.

 


 

 

Polovina dubna

15.04.2012 20:12

Většinu včelstev zimuji ve dvou nástavcích. Pouze záložní oddělky jsou zimovány v jednom nástavku s nízkým dnem. Včelstva zjara plodují většinou v horním nástavku. Pokud nějaké včelstvo ploduje dole,  provedu při jarní prohlídce záměnu nástavků.

Každoročně v druhé polovině dubna se snažím vložit do spodního nástavku doprostřed stavební rámek, který je brzy vystavěn a zakladen trubčinou, což urychluje zaplodování celého spodního nástavku.

Jako stavební rámek používám prázdný rámek. Rozhodující pro jeho vložení do včelstev je přínos nektaru z třešní či pampelišek. Každý rok je vývoj vegetace jiný, někdy kvetou první třešně, někdy pampelišky, někdy kvete vše i s řepkou najednou. Letos je vzhledem k opožděnějšímu vývoji vegetace na vložení stavebního rámku i vzhledem k horšímu počasí nejméně týden čas.

Někteří včelaři doporučují s prvním přínosem nektaru, když mají včelstva ve spodním nástavku "nastříkáno" , prohodit nástavky. Tento zootecnický zákrok se mi neosvědčil, chomáč včel s plodovým tělesem tvaru koule se tím přeřízne na dvě polokoule a spodní část nemá kam růst. Některá včelstva to řešila stavbou divočiny v podmetu, což není pro další rozšiřování o třetí nástavek vhodné.

 

Počátek květu třešní a pampelišek

22.04.2012 18:49

I když panuje pořád poměrně chladné počasí, začínají kvést třešně a na teplejších místech i pampelišky.

V doletu obou stanovišť je také  řepka, jejíž rozkvět odhaduji na konec dubna.


 

 

Rozšiřování včelstev

28.04.2012 20:36

Začalo nejkrásnější období včelařského roku. Rozkvétá řepka, slivoně a třešně jsou v plném květu. Přínosu nektaru včelami a pěkného počasí jsem využil ke vložení stavebního rámku do všech včelstev.

Vzhledem k tomu, že většina včelstev obsedá oba nástavky, rozhodl jsem se přidat dospod třetí nástavek s mezistěnami a jedním stavebním rámkem uprostřed. Hlavní výhodu tohoto způsobu rozšiřování spatřuji v tom, že jej lze aplikovat jednorázově u všech včelstev na stanovišti (i slabších) bez negativního vlivu na jejich rozvoj. Tento způsob znamená i snadný a jednoduchý cyklus rotace včelího díla - dospod vkládám nový nástavek s mezistěnami a shora se každý rok po vytočení medu odebere nástavek souší  k vytavení.

Čtvrté nástavky včelstvům nedávám, i když by to u silnějších včelstev při intenzivní snůšce mělo smysl.

Očka v horním nástavku jsem uzavřel, aby včely budoucí medník nezanesly pylem. Místo toho jsem otevřel očko v prostředním nástavku a zároveň  rozšířil česno na letní provoz - přibližně 15 - 20 x 2,5 - 3 cm.

Za sedm až deset dní by měla většina včelstev  plodovat i v prostředním nástavku, čehož plánuji využít pro oddělení horního nástavku mřížkou.

Poslední rezervní oddělky jsem využil k nápravě slabších včelstev, která neobsedala ani celý nástavek. Starou matku jsem předem odstranil. Protože začala snůška, spojení jsem provedl bez vložení novin mezi nástavky.

Ve dvou včelstvech se mi povedlo najít a označit bílou barvou loňské neoznačené matky.

Sluneční tavidlo v provozu

01.05.2012 21:21

Počasí a denní teploty vzduchu připomínající  spíše červenec jsem využil k tavení rámků ve slunečním tavidle.

Moje tavidlo má jednoduchou konstrukci. Základem je bedna z prken. Vrchní část má po stranách kovové dráhy, kam zasouvám sklo. Jako podklad pro vložení rámku jsem zvolil vyřazený plech na pečení - přesně se do něho vejde rámek 39x24. Plech jsem upravil pouze vybroušením drážky rozbrušovačkou po celé délce, aby mohl vosk stékat do nádoby pod plechem. Momentálně používám jako sběrnou nádobu také plech na pečení. Na fotce je tavidlo ještě s plastovou sběrnou nádobou, která se mi neosvědčila, protože se z ní vosk špatně vyndavá.

Nedostatkem tavidla je jeho velikost, v budoucnu plánuji udělat nové, které pojme alespoň tři rámky. Pro začínající včalaře vidím toto tavidlo jako nejvhodnější a nejlevnější způsob získávání vosku.


 

 

Vložení mřížky

06.05.2012 16:41

Každoročně kolem 7. 5. vkládám do včelstev mřížku k zamezení kladení matky v horním nástavku. Signálem pro vložení mřížky je vystavěný stavební rámek vložený do včelstev před jedním až dvěma týdny. I letos jsou stavební rámky celé vystavěné trubčinou a matky na nich začínají klást.

Mřížku vkládám mezi horní nástavky většinou bez hledání matky. Horní nástavek bývá plný zavíčkovaného plodu a čerstvého nektaru. Spoléhám na to, že  matky kladou i díky stavebnímu rámku v prostředním nástavku. Za čtyři dny po vložení mřížky je třeba udělat kontorlu horního nástavku. Pokud jsou v něm vajíčka a tedy přítomna matka, snažím se jí najít a dát do spodních nástavků pod mřížku. Pokud matku nemohu najít, jednoduše zaměním horní dva nástavky.

Kontrolu  horních nástavků na přítomnost matky po čtyřech dnech od vložení mřížky zároveň využívám k odběru rámků s plodem k přípravě směsných oddělků na chov matek.

 

Chov matek, tvorba oddělků

11.05.2012 20:01

Polovina měsíce května v naší oblasti znamená také polovinu doby kvetení řepky olejky, tedy ideální čas pro chov matek a  tvorbu oddělků.

Pro chov matek se mi osvědčila metoda směsného oddělku. Základem je vytvořit ze 4-5 plodových plástů s převážně zavíčkovaným a líhnoucím se plodem včelstvo, do kterého vložím sérii přelarvených misek - základu budoucích matečníků. Směsný oddělek umisťuji do nástavku s nízkým dnem. Jako česno slouží v nástavku pouze očko. Dno má větrání - kruhové síto o růměru asi 10 cm.  Jako první dávám krycí souš, dále dávám plodové plásty  i se včelami z různých včelstev a jako poslední přijde opět krycí souš. Plodové plásty musí obsahovat pyl a zásoby. Odběr plástů je třeba provést důsledně, aby na nich nebyla  matka. K plodovým plástům přimetu ještě mladé včely z plástu s otevřeným plodem. Je třeba počítat s tím,  že se během několika dní vylíhne velké množství mladušek, které zaplní celý nástavek.

Oddělek odvážím na druhé stanoviště, aby se včely nevrátily do původních úlů. Přemístěním vytvořených oddělků o 3 nebo více km je obrovskou výhodou. Oddělek je silnější, dříve se v něm objevují strážkyně česna i létavky. Z těchto důvodů jdou převážené oddělky mnohem rychleji do rozvoje než oddělky ponechané na původním stanovišti.

Po přivezení směsného oddělku na nové stanoviště dávají včely velmi brzy najevo svoji osiřelost. Na plodových plástech je minimum otevřeného plodu, takže po vložení série matečníků včely většinu z nich narazí.

Na jeden směsný oddělek dávám  maximálně 10 přelarvených misek s jednodenními larvami nejlépe od inseminované matky. Jako podklad pod larvičku používám vodou ředěnou mateří kašičku získanou z rojových matečníků. Misky matečníku po přelarvení nedávám na lištu, ale zapichuji přímo do plástu, protože je vyšší pravděpodobnost jejich přijetí. Včelstvo má v plástech většinou dostatek zásob, ale pro jistotu dávám ještě sklenici s roztokem cukru.

Druhý den po vložení série je třeba zkontrolovat přijetí matečníků. Z deseti jich většinou včely přijmou 7-8.

Velice důležitá je kontrola všech plodových plástů ve směsném oddělku. Včely zde mohou narazit matečník ze kterého by mohla dříve vylíhnutá matka zlikvidovat celou vloženou sérii matečníků.

Desátý den po vložení série matečníky zužitkuji. Směsný oddělek rozdělím na 2 - 3 oddělky vždy s jedním matečníkem. Zbylé matečníky použiji k tvorbě dalších oddělků, které vytvořím odběrem jednoho až dvou plodových plástů ze silnějších včelstev. Oddělky dávám buď opět do nástavků nebo do plemenáčů.

Předchozí článek:

Chov matek

Další článek:

Matky v oddělcích začínají klást

 

Kontrola série matečníků

16.05.2012 17:36

Po včerejší tvorbě směsných oddělků a přelarvení série jsem dnes zkontroloval přijetí matečníků. V každém ze  čtyřech směsných oddělků včely narazily z deseti vložených misek osm. Jako kdyby se domluvily. Zvládly to s bravurou i přes včerejší i dnešní nepříznivé počasí, čímž mi udělaly velikou radost.

 

Otevření očka v horním nástavku

22.05.2012 17:59

V této době je nejvyšší čas otevřít u všech včelstev očka v horním nástavku, aby vylíhlí trubci nehynuli na mřížce. Zanesení medníkového nástavku pylem již nehrozí.

Kontrola série matečníků č. 2 a 3

22.05.2012 19:32

Kontrolu směsných oddělků jsem provedl ještě dvakrát  čtvrtý a sedmý den po přelarvení. Při tom bylo nutné odstranit  matečníky naražené na otevřeném plodu. Přikrmovat již nebylo třeba, protože si oddělky zvládli něco nanosit. Při poslední kontrole jsem nástavky doplnil vzadu rámky s mezistěnami, protože se vylíhlo velké množství  včel.

Jak letošní matečníky vypadají můžete posoudit ve  fotogalerii.

 

Vytáčení květového medu

30.05.2012 20:46

 

Řepka dokvetla, plod v nástavcích nad mřížkou po 21 dnech od jejího vložení vyběhl. Je ideální čas začít s vytáčením medu.

Z hlediska uvolnění místa v plástech pro další snůšku je vhodné začít s vytáčením medu co nejdříve, na druhé straně je třeba vytáčet med zralý, tedy s obsahem vody pod 19 %. Vodítkem k určení zralosti medu může být zavíčkování plástů alespoň ze dvou třetin. Při vytáčení se zralý med vytékající z medometu na sítě sběrné nádoby pěkně skládá, při přelévání většího množství šustí. Kdo si není jistý, může určit obsah vody refraktometrem nebo hustoměrem. Med s vyšším podílem vody není tak trvanlivý a může při skladování začít kvasit.

Dále je nutno počítat s tím, že první jarní med velmi rychle krystalizuje a ani ne za dva týdny může úplně ztuhnout. Podle toho je třeba se zařídit při jeho zužitkování. Nejvhodnější je tento med pastovat - začít míchat alespoň jednou denně bez vmíchávání vzduchu při počátku krystalizace, tj. když začíná ztrácet jiskru. Asi po třech dnech med dostane perleťový lesk a je třeba ho z větší nádoby rozlít do sklenic. Pokud se ponechá až je téměř bílý, špatně se nalévá a ve sklenicích po ztuhnutí zůstávají bublinky vzduchu. Z tohoto důvodu doporučuji rozlévat pastový med raději dříve než později.

 

Matky v oddělcích začínají klást

07.06.2012 21:14

 

Dnes jsem při namátkové kontrole  pozoroval, že matky v oddělcích začínají klást vajíčka. Asi za týden (po vytočení medu v produkčních včelstvech) bude třeba matky označit. Značení provádím klasicky barvou. Letos dostanou na hruď  barvu žlutou.

Pokud se stane, že se matka v některém oddělku z matečníku nevylíhne, nebo se ztratí na snubním proletu, provedu přidání oddělku k jinému, který matku má. Ztrátu matky lze poznat podle neklidného chování včel typického pro bezmatečná včelstva. Nepřítomnost vajíček v oddělku po 14 dnech od vložení matečníku ještě neznamená ztrátu matky. Některé matky mohou v závislosti na počasí začít klást i později.

Po rozkladení matek se snažím oddělky kontrolovat podle potřeby asi jednou týdně, jestli mají dostatek zásob. Pokud se zásoby tenčí, přikrmuji  roztokem cukr:voda v poměru 1:1.   S přikrmováním se to nesmí přehnat, aby matka měla kam klást.

V některých letech přináší Medard nejen ochlazení a déšť, ale i bezsnůškové období, ve kterém mohou silná včelstva slabší oddělky zcela vyloupit  a včely včetně matky zabít. Česno v oddělku proto musí být velikosti "maximálně na dvě včely", aby tam cizí včely tak snadno loupit nemohly. Dnes jsem viděl náznaky slídění při odebírání medných plástů. Věřím, že se zlepšením počasí opět začne snůška z lesa, jejíž průběh bylo možné minulý týden pozorovat.

 

Další článek:

Kurz značení včelích matek

 

Tvorba smetenců

18.06.2012 16:50

Dobrou možností, jak přidat ušlechtilou kladoucí matku do včelstva, je tvorba smetence.

Matka přijde poštou v zasílací klícce s několika doprovodnými včelami. Klícku umísťuji na klidné místo většinou doma na skříni do druhého dne. Vhodné je přidat včelám na  klícku pár kapek vody, aby nežíznily.

Druhý den ometu do rojáku nebo přímo do nástavku přes smyk včely z asi tak patnácti hůře obsednutých medníkových plástů. Zásadou je nepřimést k nim matku, která se může i v mednících vyskytnout. Roják se včelami je třeba potom umístit v chladné a tmavé místnosti. Důležité je smetenec přikrmovat roztokem cukru a vody v poměru 1:1. Používám sklenici s prosakovacím víčkem, na kterou mám roják uzpůsobený. Roztoku není třeba mnoho, počítám tak čtvrt litru na den. Podle některých zkušenějších včelařů je vhodné použít roztok studený. Po jedné až dvou hodinách včely kvílivým hlasem projevují svoji osiřelost a je možné přidat horním otvorem v rojáku matku v klícce. Já ji přidávám i s doprovodnými včelami, ikdyž literatura je doporučuje od matky odstranit.  Rojákem udeřím o zem a přes další uzpůsobený otvor v rojáku klícku přidrátují tak, aby visela v jeho horní části. Včelstvo se po přidání matky během asi tak dvou hodin uklidní, což bývá signálem přijetí matky.

Smetenec ponechávám ve sklepě dva dny a dvě noci. Kontroluji jenom roztok cukru ve sklenici, aby včely nehladověly.

Smetenec usazuji třetí den večer na mezistěny do úlu podobně jako u oddělků, tedy s nízkým dnem a otevřeným  očkem. Náběh nepoužívám, včely vysypu doprostřed nástavku a poté vyskládám mezistěnami. Matku je vhodnější nechat v klícce a otevřít jen záslepku u medocukrového těsta, aby se k ní mohly včely prokousat a vyvést ven.

Letos mi příroda a včely připravily zajímavý včelařský zážitek a důkaz, že vše není tak jednoduché. Objednaná inseminovaná matka došla v pořádku. Do druhého dne jsem ji nechal  v klícce doma na skříni. Druhý den se to akorát hodilo připravit smetenec,  protože jsem ometal poslední tři medníky na vytáčení prvního medu. Smetenec jsem nechal v celkem chladné dílně a přikrmil. Kvílivý zvuk po dvou hodinách naznačoval osiřelost. Přidal jsem tedy matku v klícce i s doprovodnými včelami. Večer při kontrole včelstvo krásně ztichlo a já měl dobrý pocit z toho, že se přijetí matky podařilo. Třetí den při usazování smetence jsem nevěřil svým očím. Chomáč včel v rojáku byl mimo klícku s matkou, což znamenalo přítomnost jiné matky nechtěně ometené z medníku při tvorbě smetence. Co s tím, když nebyl čas ani počasí na přípravu jiného smetence a nástavky už mi také došly. Do druhého dne jsem tedy usazený smetenec nechal s matkou pevně uzavřenou v klícce. Další den nastala  pro mě opět nová věc. Všechny doprovodné včely v klícce byly ubodány a na  klícce se snažily včely ze smetence matku bodnout. Po prohlídce zčásti vystavěných mezistěn jsem objevil jinou matku, příčinu nepřijetí matky v klícce. Provedl jsem její odstranění a s ušlechtilou matkou po vyjmutí doprovodných včel v klícce čekal dál. Další den byla reakce včelstva na matku spíše negativní, už jsem měl myšlenky přidat jí pomocí plástu se sítem a rámkem s líhnoucími se mladuškami. Nakonec jsem ještě dva dny vydržel a chování včel k matce se úplně změnilo. Bylo patrné krmení matky včelami přes klícku a tedy její přijetí. Odstranil jsem uzávěr na těstu a za další dva dny matka již pobíhala po čerstvě vystavěných plástech. Měl jsem velkou radost. Ztráta inseminované matky by mě hodně mrzela.

Teď už jenom přemýšlím, jestli nebylo ponechání doprovodných včel s matkou po přidání vlastně dobře, i když to literatura nedoporučuje. Kdyby v rojáku byla matka bez doprovodných včel a ostatní včely by byly na druhé straně rojáku s omylem přimetenou jinou  matkou, myslím, že by to matka v klícce nemusela přežít.


 

   

 

Vytáčení lesního medu, připrava včelstev na zimu i na další sezonu

26.07.2012 19:58

Na konci července je třeba vytočit poslední med a pomalu připravovat včelstva na další sezonu.

Včelstvům v této době odebírám vrchní nástavek a mřížku. Zároveň se snažím uspořádat dvounástavkové plodiště vyřazením nevhodných plástů jako jsou stavební rámky a nezakladené mezistěny. Včelstva tedy ponechávám pro zimování ve dvou nástavcích.

U slabších včelstev a u většiny včelstev s dvouletou matkou se snažím provét výměny matek přidáním oddělku. Rozhodně doporučuji před přidáním oddělku starou matku odstranit a spojovat včelstva v této době přes lehce proděravěný novinový papír.

Zde je nutno připomenout, že po vytočení medu mají včelstva pouze nepatrné množství zásob a je třeba je ihned přikrmit. Čekat s přikrmováním až na konec srpna či září doporučuji všem, kteří příští rok nechtějí mít ze svých včelstev žádný užitek. Z celkové dávky 16-17 kg cukru na včelstvo dávám polovinu hned po sejmutí medníku a druhou polovinu na konci srpna. Pokud mají včelstva nějaké zásoby v plodišti, dávku cukru o to snižuji. Ani letošní rok není vyjímkou v tom, že včelstva nemají v plodišti téměř žádné zásoby a dávku cukru musím dát plnou.

Nejpozději začátkem srpna mě čeká ještě letní léčení proti varroáze aplikací Gabonu a Formidolu a u posledních několika včelstev výměna matek.

 

Co právě dělám?

Leden 2018

12.01.2018 16:32
Usušil jsem vzorek zimní měli vymetený po aerosolování v prosinci, zabalím jej do obálky a odešlu na vyšetření moru včelího plodu. Kontrola včelstev na stanovištích - pevnost mřížky proti myším a rejskům, po silnějších větrech kontroluji střechy, které občas ulétnou. Zbylé léčivo na varroázu...

Únor 2018

13.02.2018 15:47
Při odběru zimní měli na varroázu jsem posoudil stav svých včelstev, která se jeví v dobré kondici. Počet mrtvolek na podložkách úlů se mi zdá oproti jiným rokům menší, ale nepatřím mezi včelaře, kteří by se tím nějak více statisticky zabývali. První polovina února s teplotami pod bodem mrazu...

Březen 2018

14.03.2018 17:46
Včelsvta jsou od 10. a 11. března po hromadných pročišťovacích proletech. Někteří včelaři se snaží této situace využít a dělají brzkou jarní prohlídku včelstev. Já včelstva ponechávám ještě v klidu, kontroluji hlavně podložky úlů. U některých loňských oddělků jsem se pokusil o nazvednutí...

Duben 2018

21.04.2018 17:38
Letošní duben je ve znamení opravdu krásného počasí. Řepka a pampelišky začínají kvést od poloviny dubna a ani ovocné stromy nezůstávají pozadu. Při porovnání stanovišť včelstev na prosluněné zahradě se stanovištěm v lese nevidím mezi včelstvy rozdíl. Minulý a předminulý rok byla včelstva...

Květen 2018

21.05.2018 10:11
Květen je nejkrásnější měsíc včelařského roku a pro ten letošní to platí obzvlášť. Podobně jako letošní duben je ve znamení počasí, které včelám velmi svědčí. Srážek za květen u nás spadlo velmi málo. Na radaru pozoruji, že prší všude jinde a severní Plzeňsko zůstává hodně pozadu. Množtví srážek za...

Červen 2018

22.06.2018 18:05
První polovinu června jsem věnoval vytáčení květového medu. Včelaři s menším počtem včelstev, kteří měli v doletu včel větší plochy akátu, vytáčeli med již podruhé.  S lesní snůškou to zatím příliš dobře nevypadá. Včely již od začátku června vyhánějí trubce, což bývá znak ukončení snůšky,...

Červenec 2018

11.07.2018 15:17
Dnes jsem začal s odstraňováním medníků a mřížky u produkčních včelstev, zároveň jsem podal první dávku cukerného roztoku k doplnění zásob na zimu. Používám již léta ředění v poměru 3 kg cukru krystal nebo krupice na 2 litry čerstvě natočené nebo den odstáté studniční vody.  Kontrola...

Srpen 2018

16.08.2018 19:41
Oddělky z pětirámkových plemenáčů jsem přendal do nástavků a doplnil žemlovými soušemi na celý nástavek. V současné době mají včelstva přibližně polovinu z plánovaného množství cukru. Produkční včelstva se snažím dokrmit na 17 kg do konce srpna. Oddělky zimované v jednom nástavku dokrmuji na 15...

Září 2018

22.09.2018 18:41
Včelstva z našeho včelařského kroužku jsem převezl zpět na zimní stanoviště. V polovině září jsem vyndal ze včelstev gabonové pásky a tím ukončil letní léčení proti varroáze. Pomalu bude třeba připravit podložky a očistit dna úlů pro podzimní léčení včelstev. Za naši základní organizaci jsem...

Říjen 2018

21.10.2018 11:38
V říjnu začíná podzimní léčení včelstev. S ohledem na letošní teplý podzim se stavíme s některými okolními včelaři spíše k názoru s první fumigací začít až na konci října či na začátku listopadu. Zvláště včelstva s mladými matkami ještě intenzivně plodují a fumigace jak známo nepůsobí na roztoče...

Listopad 2018

22.11.2018 20:25
Začátkem listopadu jsem provedl první fumigaci. Druhý den po fumigaci se snažím vyhodnotit spad roztočů u každého včelstva. Mezi včelstvy se vyskytují velké individuální rozdíly. Zajímavé je, že letos u 1-2 včelstev na stanovišti je až 4x více roztočů, než je průměr stanoviště. Včelstva s vyšším...

Prosinec 2018

12.12.2018 19:45
Desátého prosince jsem pomocí aerosolovací techniky provedl třetí podzimní ošetření včelstev proti varroáze.  Spady roztočů již po druhé fumigaci byly kromě jednoho včelstva nepatrné nebo jinak řečeno velmi nízké, takže věřím, že i na další rok máme varroázu pod kontrolou.  Kolem...