Včelařská on-line hra: Bojuj s roztočem Varroa

Na stránkách https://www.die-honigmacher.de jsem objevil zajímavou včelařskou hru. Přestože raději pracuji s živým materiálem, z několika důvodů mne tato hra zaujala.

 

Úkolem hry je udržet včelstvo při životě a zároveň vyprodukovat co nejvíce medu.

Hra je na stránce https://www.die-honigmacher.de/kurs4/showgame.html.

Pro ty, kteří zatím moc neovládají němčinu nebo teprve začínají včalařit se pokusím vysvětlit oč jde.

 

Po kliknutí na Spiel starten se rozběhne graf znázorňující průběh včelařského roku. V grafu se zároveň znázorňuje i číslem počet roztočů, počet včel a množství včelího plodu. Pro začátek stačí hru nechat pouze běžet. Roztoči Varroa (chcete-li česky kleštíci) se pomalu, ale jistě začnou množit a v případě dosažení kritického počtu dochází ke kolapsu včelstva – většinou končíte za 2-3 roky. Už v tomto je hra hodně poučná a myslím, že je škoda, že tuto hru někteří včelaři neviděli dřív, než o svoje včelstva přišli ve skutečnosti.

 

Cesty infekce: 1. návštěva květů, 2. zalétávání, 3. včelstvo loupí a přinese si roztoče, 4. včelstvo je vyloupeno jiným včelstvem (reinvaze).

 

Samotné hraní hry spočívá ve vyřezávání trubčího plodu, v pravidelné výměně matky a v používání organických kyselin.

 

V samotném návodu jsou opatření popsána takto:

Vyřezávání trubčího plodu (Drohnenbrutschneiden) vede ke snížení zatížení roztoči o 50 %. Včelstvo to stojí 1 kg medu. Vyřezání je smysluplné jen od poloviny dubna do začátku července.

Kyselina mravenčí (Ameisensäure), použitá ve správný čas vede k redukci zatížení roztoči o 95 %. Kyselina mravenčí působí i na roztoče v zavíčkovaných plodových buňkách.

Rizika kyseliny mravenčí: Použití kyseliny mravenčí před vytáčením medu znamená pro hráče v tomto včelařském roce nulovou produkci medu. Pokud se kyselina mravenčí použije teprve ve druhé polovině srpna, klesá efektivita ošetření. Včely a plod reagují citlivě na kyselinu mravenčí. Dvě použití za rok tolerujte. Od třetího ošetření v roce hyne 50 % plodu a dělnic, přinejmenším v této hře.

Kyselina šťavelová (Oxalsäure) použitá ve správný čas vede k redukci zatížení roztoči o 95 %.

Rizika kyseliny šťavelové: Použití kyseliny šťavelové před vytáčením medu znamená pro hráče v tomto včelařském roce nulovou produkci medu. Je-li kyselina šťavelová použita dokud je ve včelstvech plod, klesá účinnost na 25%. Kyselina šťavelová nepůsobí na roztoče v zavíčkovaných plodových buňkách. Včely reagují citlivě na kyselinu šťavelovou. Tolerujte jedno ošetření za rok. Od druhého ošetření v roce hyne 50 % dělnic, přinejmenším v této hře.

Výměna matky (Umweiseln) – hráč může jednou za rok vyměnit matku, díky tomu je zabráněno, že slabá matka sníží výnos medu. Po malém zpomalení plodování má včelstvo na jeden nebo dva roky silnou královnu. Přestávka v plodování sice zpomaluje vývoj včelstva, ale vede k malému poklesu počtu dělnic a tím i k nízkým ztrátám medu.

 

Při pohledu do výsledkové listiny je zatím nejlepší výsledek 275 let včelaření a 12 tun medu.

Pokud dosáhnete nějakého slušného výsledku, nezapomeňte se zaregistrovat.

 

Přeji hodně úspěchů nejen v boji s virtuální varroázou.