Co právě dělám?

Duben 2018

21.04.2018 17:38
  • Letošní duben je ve znamení opravdu krásného počasí. Řepka a pampelišky začínají kvést od poloviny dubna a ani ovocné stromy nezůstávají pozadu.
  • Při porovnání stanovišť včelstev na prosluněné zahradě se stanovištěm v lese nevidím mezi včelstvy rozdíl. Minulý a předminulý rok byla včelstva umístěná v lese ve srovnání s těmi na zahradě o něco pozadu.
  • V porovnání s loňským rokem včelstvům nehrozí ani nedostatek zásob. Vloni to bylo při podzimním nakrmení 17 kg cukru tak tak. Letos včelám zásoby určitě vystačí i kdyby přišlo ochlazení.
  • Srážek za duben zatím spadlo minimum, včely na lesním stanovišti proto s oblibou navštěvují začátkem měsíce zřízené napajedlo.
  • Při rozšiřování včelstev jsem nemusel až na jedno slabší a jedno bezmatečné včelstvo žádná včelstva spojovat. Myslel jsem, že jich bude více, když jich docela dost bylo zimováno s matkami letos tříletými. Někdy mám pocit, že můj dodavatel chovného materiálu šlechtí včely i na dlouhověkost matek. Vloni jsem vyměňoval na jaře dokonce jednu matku čtyřletou, ale to už je výjimka výjimek.
  • Ani už nepočítám, kolik mi přišlo dopisů od zemědělců v souvislosti s novou vyhláškou na ochranu rostlin. Dopisy akorát plaší včelaře, kteří neznají zcela běžnou agrotechniku řepky olejky. Nejsmutnější na tom je, že vše dlouhá léta probíhalo bez problémů a bez dopisů. Zemědělci hospodařili a my jsme v klidu včelařili bez úhynů včelstev. Docela je mi všech farmářů líto, když musí obesílat takové množství včelařů, majících včelstva do 5 km od jejich pole s řepkou. Cvičně jsem klikl na jedno pole, kde bude v příštích letech řepka a LPIS mi ukázal 100 (slovy sto) stanovišť včelstev, jejichž včelaře by mělo zemědělské družstvo, které na poli hospodaří, obesílat dopisem. Možná jednou vyhrají tato opatření, která nikomu nepomáhají, nějakou soutěž. No a například moje čtyři stanoviště jsou v linii cca 10 km a já vlastně ani nevím, kterého stanoviště včelstev se konkrétní dopis o ošetření řepky vůbec týká.
  • Ještě se podělím o své dva dojmy. Jeden je ten, že jsem měl shodou okolností během letošního jara nezávisle na sobě na telefonu tři lidi, kteří chtěli včely chovat v úlu s názvem medná kráva. Bohužel současné zdroje informací, ze kterých lidé chtějící včelařit čerpají, jsou zřejmě všemocné. Já jsem v sobě nedokázal najít odvahu, zmiňovaným osobám říct, co si to vymysleli za ho.adinu. Snad na to přijdou brzy sami a zároveň začnou uvažovat ve větších souvislostech. My díky tomu zase máme ve včelaření náskok. Druhý dojem je o mnoho příjemnější. Shodou okolností zase tři, ale úplně jiní lidé, se kterými se běžně setkávám, přede mnou nezávisle na sobě zmínili, že se začínají věnovat chovu čmeláků. Tím si u mě vysloužili ještě větší úctu a přeji jim, ať se jim v chovu blízkém včelaření hodně daří.

Aktuality

Včelařský kurz č. 4/2018

05.05.2018 21:00

Na úterý 29. 5. od 15 do 17 h je připraven náš další letošní kurz. Tématem bude tvorba oddělků, chov matek, přelarvování.

Fotky ze včelařského kurzu

25.04.2018 20:57

Fotky z našich vstupů do včelstev ve škole jsou ve fotogalerii na stránkách včelařského kurzu.

Chov matek a přelarvování

Kapitolu Chov matek jsem rozšířil o fotky z přelarvování.

 

Ošetřování včelstev

Včelařit se učí člověk celý život. Pořád je co zlepšovat, tvořit a vymýšlet.

  

Včela medonosná

Včela dnešní doby je velmi mírná a hodí se i na dvůr.

  

Jak vyrobit domácí medovinu?

Úsilí věnované domácí výrobě medoviny se vám vrátí v podobě nápoje, který v době používání různých náhražek a esencí nemá konkurenci.
 

  

Tvorba smetenců

Vytvořit smetenec s mladou kladoucí matkou je pro mě zábavné i napínavé. Každý rok se na jeho tvorbu velmi těším a zároveň zkouším i různé varianty, jako třeba nametení přímo do úlu a ponechání na stanovišti po převozu včel 5 km bez věznění ve sklepě. Zatím mi to vychází, i když někdy to bylo náročnější...

 

 

Z našeho včelařského provozu

Fotogalerie, která alespoň v krátkosti zachycuje moje včelaření.

 

 

Vytvořte si oddělek s mladou matkou

Co včely dokážou v měsíci květnu a červnu z pár rámků plodu a jednoho matečníku je úžasné. Po zazimování se dobře vedený oddělek v následujícím roce výnosem medu vyrovná ostatním včelstvům na stanovišti. 
 
 

Některé vaše dotazy jsem zpracoval do textové podoby...

 
 
 
Získávat vosk slunečním tavidlem je při větším počtu včelstev dost náročné na čas. Lepší je zatopit v zimě pěkně v kamnech a vosk získat pomocí páry.
 
 

Včely na rostlinách

Včely na slivoni, třešni, pohance, svazence, rakytníku a dalších rostlinách. Zachytil jsem také čmeláky nebo třeba i mšice produkující medovici.

Produkty

Nabídka včelstev a oddělků

Oddělek 39x24

Oddělek 39x24
Není k dispozici

Oddělek 39x27,5

Oddělek 39x27,5
Není k dispozici