Co právě dělám?

Březen 2018

14.03.2018 17:46
  • Včelsvta jsou od 10. a 11. března po hromadných pročišťovacích proletech. Někteří včelaři se snaží této situace využít a dělají brzkou jarní prohlídku včelstev. Já včelstva ponechávám ještě v klidu, kontroluji hlavně podložky úlů. U některých loňských oddělků jsem se pokusil o nazvednutí nástavku, abych se ujistil, že mají dostatek zásob. Jarním podněcováním nebo přikrmováním různých obchodních "přípravků" se nezabývám.
  • Včelstva vypadají dobře, vyšetření na varroázu dopadlo výborně. 
  • Voští z loňského roku jsem vytavil ve vařáku a získaný vosk jsem vyměnil za mezistěny, takže mám dostatečnou zásobu na přípravu nástavků s mezistěnami pro letošní rok. 
  • Po desítkách let provozování pozinkovaného vařáku na vosk jsem letos začal používat nerezový vařák východní provenience. Přechod z pozinku na nerez je hodně příjemný. Mohu říci, že má nerezový vařák i vynikající poměr cena:výkon a všem, kterým již starý pozinkovaný vařák odchází a za nový nechtějí vydávat desítky tisíc korun, jej mohu jen dopručit. S udávaným objemem 17 litrů ubývá voští rychleji a dokonce se do vařáku vejdou koše z toho starého. Kdo by na vařáku postrádal lis, který se u starého šrouboval a tím docházelo k vylisování voští, může použít kotouč z lisu starého vařáku bez šroubu, který jednoduše položím do koše na vytavené voští a zatlačím jej rukou. U starého vařáku jsem si počínal podobně, protože se kotouč ze šroubu uvolnil. Šroubování lisu bylo stejně dost zdlouhavé. Na zatlačení kotouče stačí ruka a trochu síly, akorát je třeba si dát pozor na horkou páru a pracovat v rukavicích.
  • Provedl jsem kontrolu umístění stanovišť včelstev v systému veřejného registru půdy (LPIS). Systém funguje dobře. Drobný nedostatek vidím v umístění včelstev na větších lesních parcelách, kdy na jednom parcelním čísle se může umístění od skutečného lišit i v řádu kilometrů. Dále jsem zjistil, že nelze některé včelaře tak snadno lokalizovat díky tomu, že mají včelstva na shodné parcele a pod čtverečkem stanoviště včelstev se ve skutečnosti ukrývají stanoviště dvě, i když mapa zobrazuje pouze stanoviště jednoho včelaře.
  • Jeden den se chystám naložit dva oddělky a převézt je na školu pro náš včelařský kurz. Opět se má citelně ochladit , tak je na to ještě dostatek času. Vloni jsme šli na kurzu do včel 21. 3., letos to bude i díky chladnějšímu počasí později.

Aktuality

Včelařský kurz č. 4/2018

05.05.2018 21:00

Na úterý 29. 5. od 15 do 17 h je připraven náš další letošní kurz. Tématem bude tvorba oddělků, chov matek, přelarvování.

Fotky ze včelařského kurzu

25.04.2018 20:57

Fotky z našich vstupů do včelstev ve škole jsou ve fotogalerii na stránkách včelařského kurzu.

Chov matek a přelarvování

Kapitolu Chov matek jsem rozšířil o fotky z přelarvování.

 

Ošetřování včelstev

Včelařit se učí člověk celý život. Pořád je co zlepšovat, tvořit a vymýšlet.

  

Včela medonosná

Včela dnešní doby je velmi mírná a hodí se i na dvůr.

  

Jak vyrobit domácí medovinu?

Úsilí věnované domácí výrobě medoviny se vám vrátí v podobě nápoje, který v době používání různých náhražek a esencí nemá konkurenci.
 

  

Tvorba smetenců

Vytvořit smetenec s mladou kladoucí matkou je pro mě zábavné i napínavé. Každý rok se na jeho tvorbu velmi těším a zároveň zkouším i různé varianty, jako třeba nametení přímo do úlu a ponechání na stanovišti po převozu včel 5 km bez věznění ve sklepě. Zatím mi to vychází, i když někdy to bylo náročnější...

 

 

Z našeho včelařského provozu

Fotogalerie, která alespoň v krátkosti zachycuje moje včelaření.

 

 

Vytvořte si oddělek s mladou matkou

Co včely dokážou v měsíci květnu a červnu z pár rámků plodu a jednoho matečníku je úžasné. Po zazimování se dobře vedený oddělek v následujícím roce výnosem medu vyrovná ostatním včelstvům na stanovišti. 
 
 

Některé vaše dotazy jsem zpracoval do textové podoby...

 
 
 
Získávat vosk slunečním tavidlem je při větším počtu včelstev dost náročné na čas. Lepší je zatopit v zimě pěkně v kamnech a vosk získat pomocí páry.
 
 

Včely na rostlinách

Včely na slivoni, třešni, pohance, svazence, rakytníku a dalších rostlinách. Zachytil jsem také čmeláky nebo třeba i mšice produkující medovici.

Produkty

Nabídka včelstev a oddělků

Oddělek 39x24

Oddělek 39x24
Není k dispozici

Oddělek 39x27,5

Oddělek 39x27,5
Není k dispozici