Co právě dělám?

Květen 2018

21.05.2018 10:11

Květen je nejkrásnější měsíc včelařského roku a pro ten letošní to platí obzvlášť. Podobně jako letošní duben je ve znamení počasí, které včelám velmi svědčí. Srážek za květen u nás spadlo velmi málo. Na radaru pozoruji, že prší všude jinde a severní Plzeňsko zůstává hodně pozadu. Množtví srážek za květen v Kaznějově odhaduji maximálně na 10 mm. Pranostika, že v máji nesmí pastýřovi oschnout hůl není bohužel naplněna. Pro polní plodiny nic příjemného. V mednících mají včely něco nanošeno, tak věřím, že velké sucho zdroje nektaru nezastaví, abychom začátkem června mohli vytáčet první med.

Nádherně kvetou kaštany - jírovec maďal a jírovec pleťový, z nichž včely přinášejí pyl červené barvy. Za zmínku stojí i od poloviny května silně kvetoucí akáty, jejichž nektar bude letos u nás součástí první květové snůšky.

Poslední dekádu května a začátek června věnuji chovu matek a tvorbě oddělků. Včelstva mají hodně zaplodováno, takže vybrat pár plástů se zavíčkovaným a právě vybíhajícím plodem není letos problém. I když jsou některá včelstva v opravdu velké síle, rojení jsem na svých stanovištích nepozoroval. Letošní rok rozhodně rojový nebude.

 

Aktuality

Chybí Vám včelstva? Chcete také včelařit?

28.02.2017 21:45

Možná si vyberete z nabídky vyzimovaných včelstev nebo oddělků.

Nový rozměr včelařství

26.02.2017 20:24

Nový rozměr včelařství je ten, že  včelaříme na střeše.

Chov matek a přelarvování

Kapitolu Chov matek jsem rozšířil o fotky z přelarvování.

 

Ošetřování včelstev

Včelařit se učí člověk celý život. Pořád je co zlepšovat, tvořit a vymýšlet.

  

Včela medonosná

Včela dnešní doby je velmi mírná a hodí se i na dvůr.

  

Jak vyrobit domácí medovinu?

Úsilí věnované domácí výrobě medoviny se vám vrátí v podobě nápoje, který v době používání různých náhražek a esencí nemá konkurenci.
 

  

Tvorba smetenců

Vytvořit smetenec s mladou kladoucí matkou je pro mě zábavné i napínavé. Každý rok se na jeho tvorbu velmi těším a zároveň zkouším i různé varianty, jako třeba nametení přímo do úlu a ponechání na stanovišti po převozu včel 5 km bez věznění ve sklepě. Zatím mi to vychází, i když někdy to bylo náročnější...

 

 

Z našeho včelařského provozu

Fotogalerie, která alespoň v krátkosti zachycuje moje včelaření.

 

 

Vytvořte si oddělek s mladou matkou

Co včely dokážou v měsíci květnu a červnu z pár rámků plodu a jednoho matečníku je úžasné. Po zazimování se dobře vedený oddělek v následujícím roce výnosem medu vyrovná ostatním včelstvům na stanovišti. 
 
 

Některé vaše dotazy jsem zpracoval do textové podoby...

 
 
 
Získávat vosk slunečním tavidlem je při větším počtu včelstev dost náročné na čas. Lepší je zatopit v zimě pěkně v kamnech a vosk získat pomocí páry.
 
 

Včely na rostlinách

Včely na slivoni, třešni, pohance, svazence, rakytníku a dalších rostlinách. Zachytil jsem také čmeláky nebo třeba i mšice produkující medovici.

Produkty

Nabídka včelstev a oddělků

Oddělek 39x24

Oddělek 39x24
Není k dispozici

Oddělek 39x27,5

Oddělek 39x27,5
Není k dispozici