Co právě dělám?

Únor 2018

13.02.2018 15:47
  • Při odběru zimní měli na varroázu jsem posoudil stav svých včelstev, která se jeví v dobré kondici.
  • Počet mrtvolek na podložkách úlů se mi zdá oproti jiným rokům menší, ale nepatřím mezi včelaře, kteří by se tím nějak více statisticky zabývali.
  • První polovina února s teplotami pod bodem mrazu přispívá ke klidnému zimování včelstev.
  • Přišlo mi vyšetření na mor včelího plodu, takže po dostatečném proletu můžeme převézt včelstva na školu pro náš včelařský kurz. Od letošního roku je změna ve způsobu hlášení stanovišť v souvislosti s vyhláškou na ochranu rostlin. Přesun včelstev se nehlásí na obecní úřady, ale přímo na ČMSCH.
  • Uvařil jsem další várku medoviny, která již pěkně kvasí, zároveň jsem nepatrně rozšířil kapitolu O medovině.
  • Hodně mě zvedl náladu zbůsob vyjádření jednoho včelaře na včelařském fóru, který v diskusi o medovině zmínil, že již za Rakouska neplatilo, že co je v novinách, je pravda. Teď jen doufám, že na mých stránkách je těch nepravd minimum a zmiňovanému včelaři dávám palec nahoru.
  • Při rozehřívání lesního medu jsem se opět zamyslel nad tím, jak med, třeba i ten ze dvora, označovat nebo neoznačovat. Můj názor si můžete přečíst v kapitole O medu.  

Aktuality

Včelařský kurz č. 4/2018

05.05.2018 21:00

Na úterý 29. 5. od 15 do 17 h je připraven náš další letošní kurz. Tématem bude tvorba oddělků, chov matek, přelarvování.

Fotky ze včelařského kurzu

25.04.2018 20:57

Fotky z našich vstupů do včelstev ve škole jsou ve fotogalerii na stránkách včelařského kurzu.

Chov matek a přelarvování

Kapitolu Chov matek jsem rozšířil o fotky z přelarvování.

 

Ošetřování včelstev

Včelařit se učí člověk celý život. Pořád je co zlepšovat, tvořit a vymýšlet.

  

Včela medonosná

Včela dnešní doby je velmi mírná a hodí se i na dvůr.

  

Jak vyrobit domácí medovinu?

Úsilí věnované domácí výrobě medoviny se vám vrátí v podobě nápoje, který v době používání různých náhražek a esencí nemá konkurenci.
 

  

Tvorba smetenců

Vytvořit smetenec s mladou kladoucí matkou je pro mě zábavné i napínavé. Každý rok se na jeho tvorbu velmi těším a zároveň zkouším i různé varianty, jako třeba nametení přímo do úlu a ponechání na stanovišti po převozu včel 5 km bez věznění ve sklepě. Zatím mi to vychází, i když někdy to bylo náročnější...

 

 

Z našeho včelařského provozu

Fotogalerie, která alespoň v krátkosti zachycuje moje včelaření.

 

 

Vytvořte si oddělek s mladou matkou

Co včely dokážou v měsíci květnu a červnu z pár rámků plodu a jednoho matečníku je úžasné. Po zazimování se dobře vedený oddělek v následujícím roce výnosem medu vyrovná ostatním včelstvům na stanovišti. 
 
 

Některé vaše dotazy jsem zpracoval do textové podoby...

 
 
 
Získávat vosk slunečním tavidlem je při větším počtu včelstev dost náročné na čas. Lepší je zatopit v zimě pěkně v kamnech a vosk získat pomocí páry.
 
 

Včely na rostlinách

Včely na slivoni, třešni, pohance, svazence, rakytníku a dalších rostlinách. Zachytil jsem také čmeláky nebo třeba i mšice produkující medovici.

Produkty

Nabídka včelstev a oddělků

Oddělek 39x24

Oddělek 39x24
Není k dispozici

Oddělek 39x27,5

Oddělek 39x27,5
Není k dispozici